header
ordinačné hodiny
pon 07:00 - 12:00
Prevencie a odbery, len objednaní a zdraví do 10:00
uto 07:00 - 12:30
Prevencie a odbery, len objednaní a zdraví do 10:00
str 14:00 - 17:00
poradňa pre vopred objednané dojčatá chorí po 16:00, po telefonickom dohovore
štv 07:00 - 12:00
Prevencie a odbery, len objednaní a zdraví do 10:00
pia 07:00 - 12:30
Prevencie a odbery, len objednaní a zdraví do 10:00

Poradenstvo

Rady rodičom - o horúčke, o výžive novorodenca, o zavádzaní príkrmov

Odporúčania pri narodení dieťaťa

Milí rodičia!

Blahoželáme Vám k narodeniu Vášho dieťatka a tešíme sa z neho spolu s Vami. Dovoľte nám, aby sme Vám pomohli na začiatku niekoľkými praktickými radami.

Prvou a najprirodzenejšou potravou pre Vaše dieťa je materské mlieko. Je to optimálny spôsob výživy, lebo obsahuje také živiny, vitamíny a stopové prvky, ktoré sú najľahšie stráviteľné a využiteľné mladým a ešte dozrievajúcim organizmom. Je primeranej teploty, obsahuje obranné látky – protilátky od matky, ktoré chránia novorodenca a dojča pred infekciou. Imunitný systém novorodenca a dojčaťa je totiž ešte nezrelý. Bielkovina materského mlieka na rozdiel od umelej výživy / práškové mlieka / nevyvoláva alergiu, ktorá sa prejavuje ako ekzém, bolesti bruška, hnačky a v neskoršom veku senná nádcha, astma. Najdôležitejšie je dojčenie aspoň počas prvých 4 mesiacov. Dojčenie prispieva k vytvoreniu veľmi blízkeho biologického a psychického vzťahu medzi matkou a dieťaťom a nie je zanedbateľné, že materské mlieko je najlacnejšia výživa. Dojča sa môže dojčiť aj 10 -12 x / 24 hodín, intervaly si určuje samo. Väčšinou prespí 2- 3 hodiny. Ak dieťa pije dostatočne cez deň, v noci ho netreba budiť na kŕmenie. Najviac mlieka vypije dieťa za 15-30 minút, preto dlhšie kŕmenie ako 30 minút neprospieva matke ( môžu vzniknúť praskliny na koži bradavky) , ani tráveniu dieťaťa.

Dieťa by malo piť z jedného prsníka, aby sa dokonale vyprázdnil a potom podľa potreby aj z druhého prsníka. Ak dieťa pije krátko a prsník sa úplne nevyprázdni, t.j. vypije len tzv. „predné“ mlieko, ktoré obsahuje veľa laktózy, stolice budú zelené. Ak dieťa vypije pri dojčení aj „zadné“ mlieko, ktoré obsahuje veľa nenasýtených mastných kyselín potrebných pre rozvoj nervovej sústavy a iných orgánov, jeho stolica bude žltá ako praženica.

Po dojčení si matka môže odstriekať jemnou ručnou masážou, mechanickou alebo elektrickou odsávačkou zvyšné mlieko z prsníka a odložiť do mrazničky v sklenenej fľaške.

Ak je dieťa zdravé, vie dobre sať, nemalo by byť dokrmované z fľašky. Narúša sa tým prirodzený biologický proces tvorby mlieka. Saním dochádza k podráždeniu nervových zakončení okolo bradavky, nervové vlákna vedú impulzy do mozgového centra, v hypofýze sa stimuluje tvorba hormónu zodpovedného za tvorbu a reguláciu mlieka. Čím častejšie je dieťa dojčené, tým sa aktívnejšie podporuje tvorba mlieka.

Prvé materské mlieko – mledzivo je husté žlté výživné. Postupne sa s potrebami rastúceho dieťaťa jeho zloženie mení, ale vždy plne vyhovuje potrebám dieťaťa. Neskoršie mlieko je redšie, lebo dieťa potrebuje viac tekutín, je namodralej farby. Neznamená to však, že toto mlieko nie je kvalitné a málo výživné. Množstvo vypitého mlieka si dieťa určuje samo. Raz vypije viac, inokedy menej.

Po nadojčení by si malo dieťa pod dohľadom v zvislej polohe odgrgnúť, čiže uvoľní zo žalúdka prehltnutý vzduch pri dojčení. Niekedy odgrgnutie nastáva po niekoľkých minútach, inokedy aj po polhodine. Odgrgnutiu napomáha masírovanie, pošúchanie chrbátika. Ak si dieťa neodgrgne, vzduch prechádza ďalej do tráviaceho traktu, vyvoláva ostré kolikovité bolesti bruška, plynatosť. Ak dieťa pije spočiatku veľmi hltavo, prsník je naliaty, mlieko tečie veľmi rýchlo, dieťa nestačí sať, je vhodné, aby si matka odstriekala pred dojčením trocha mlieka. Dieťa bude potom piť pomalšie a nenahltá sa vzduchu. Po odgrgnutí sa dieťa uloží nabok ( striedavo na ľavý a pravý bok, aby sa hlavička polohovala, pekne formovala) . Uložením dieťaťa nabok sa zníži riziko vdýchnutia mlieka, ak by dieťa zvracalo.

Odporúčam zapožičať si alebo kúpiť monitor dýchania, ktorý nás upozorní, ak dieťa nedýcha pravidelne a môže byť ohrozené. Môžeme tým predísť syndrómu náhleho úmrtia dieťaťa, ktorý je strašiakom rodičov na celom svete. Matka môže pokojne oddychovať, prístroj ju upozorní, ak je to potrebné.

Polohovanie dieťaťa na brušku je veľmi výhodné na posilňovanie svalstva šije a chrbátika. Dieťa musí byť vždy pod dohľadom rodiča, musí byť v bdelom stave, nemalo by byť polohované na brušku hneď po dojčení. Nikdy nepolohujte dieťa na bruško v kočíku! Ak má dieťa ťažkosti s plynatosťou, bolí ho bruško, položte ho na bruško, vetry - plyny sa ľahšie uvoľnia.

Ak má matka dosť mlieka, dieťaťu netreba ponúkať vodu od smädu. Ak ho nie je veľa, možno dieťaťu v lete ponúknuť lyžičkou prevarenú (do 7. mesiacov) neochutenú dojčenskú vodu. Pri nadmernej plynatosti dieťatka môže matka piť feniklový čaj. Rozhodne nedávame dieťaťu čierny ( počas celého detstva ) a ani ovocný ( do 9. mesiaca ) čaj.

Počet stolíc je rôzny , od 1-10x /deň. Dôležitá je však jej kvalita - mala by byť žltá ako praženica, môže obsahovať hrudky tuku. Plienky by mali byť dostatočne mokré, čo znamená, že dieťa je primerane zavodnené. Často sa stane, že dieťa nemá stolicu aj 7 - 10 dní. Netreba podľahnúť panike. Pokiaľ dieťa nemá bolesti bruška, je spokojné, plyny - vetry odchádzajú, stačí len masáž bruška a polohovanie na brušku. Ak je dieťa nepokojné, môžete zaviesť rektálnu rúrku do konečníka do hĺbky 3 cm. Je to mäkká plastová rúrka, ktorú si zakúpite v zdravotníckych potrebách alebo v lekárňach. Táto pomôcka pomáha aj pri sťaženom odchode plynov. Pri nadmernej plynatosti, bolestiach bruška, nepokoji, je vhodné pri každom dojčení podávať dieťaťu niektoré z týchto kvapiek: Baby calm, Infacol, Sab simplex, Espumisan. Všetky uľahčujú odgrgnutie, čiže uvoľnenie prehltnutého vzduchu pri dojčení a uľahčí aj odchod plynov z čreva. Podrobnejšie rady Vám poviem v ambulancii.

Novorodenec bude dostávať aj vitamíny rozpustné v tuku – vitamín K a D. Podávajú sa na lyžičke s mliekom. Nie je vhodné podanie kvapiek do fľaše s mliekom, lebo mastné kvapky môžu ostať na stenách fľaše.
Vitamín K – Kanavit bráni rozvoju novorodeneckej krvácavej choroby. Keďže si ho organizmus dieťaťa nedokáže vytvoriť sám, musíme mu podať 1 kvapku / týždeň.
Vitamín D – Vigantol sa podáva denne 2 kvapky od 14. dňa života až do 1,5-2 rokov veku. Je dôležitý pre metabolizmus vápnika, vývoj kostí, zubov.

Na prechádzku choďte s dieťaťom po týždni otužovania doma pri otvorenom okne alebo na zasklenej lodžii. Dieťa tak vdychuje čerstvý, ale mierne zohriaty vzduch. Po týždni môžete ísť von na ¾ - 1 hodinu. Ak je dieťaťu teplo, má teplé telo, ručičky, môžete pobyt vonku postupne predlžovať. Nechoďte von, ak teplota klesne pod – 7o C a ak je veterno.

V lete fázu otužovania pochopiteľne vynecháte. Vhodné sú prechádzky ráno a v podvečer, keď nie sú horúčavy.

Čkanie u novorodenca je veľmi časté. Nie je známa celkom jeho príčina, ale pravdepodobne ho vyvoláva chlad a plné bruško. Ak má dieťa studené ručičky, nožičky, pridajte mu ešte jednu bavlnenú priliehavú vrstvu alebo ho prikryte dekou. Ak pozorujete čkanie po dojčení, príčinou je tlak plného žalúdka na bráničný nerv, ktorý zapríčiní sťahy bránice, čo sa prejaví čkaním. Tu pomôže len trpezlivosť, budete čakať, kým čkanie prestane alebo dieťa začne znovu piť z prsníka, či z fľaše.

Kúpeľ má pre dieťa veľký význam z hľadiska hygieny ako aj z hľadiska relaxácie. Koža novorodenca a dojčaťa je veľmi zraniteľná, ľahko sa podráždi syntetickými tkaninami, drsnejšou plienkou. Dieťa môže zareagovať červenými fľakmi, vyrážkami, ktoré po odstránení príčiny väčšinou rýchlo ustúpia. Preto používajte len jemné bavlnené oblečenie.

Dieťa kúpte každý 2. deň. Nepoužívajte žiadnu kozmetiku do kúpeľa, použite len obyčajné detské mydlo na ručičky, ktoré často chytáte. Používaním kozmetických prípravkov môžete narušiť prirodzenú ochrannú vrstvu kože. Umyte dôkladne záhyby kože za uškami, na krku, pod pazuškami, genitál, čím odstránite zvyšky zvratkov mlieka, mastí, moča, stolice. V priebehu dňa niekoľkokrát umyte zadoček teplou tečúcou vodou od genitálu ku konečníku, (ktorá je oveľa vhodnejšia ako „prechemizované“ vlhké utierky), čím zabránite zápalu kože zadočka a infekcii močových ciest. Po dôkladnej hygiene kožu zadočka natrite dostatočne hrubou vrstvou masti alebo krému, ktorá ochráni pred agresívnym pôsobením stolice a moča na kožu. Suchú a ošupujúcu sa kožu natierajte masťou Infadolan, ktorá je vhodná aj na tváričku a chráni pred pôsobením chladu v zime.


Do poradne si vždy prineste:
preukaz zdravotnej poisťovne
2 látkové plienky
pozývaciu kartičku
očkovací preukaz
kópiu zmluvy so zdravotnou poisťovňou

Vypracovala MUDr. Dzurillová

Postup pri znižovaní horúčky u dojčiat a batoliat

Pri skutočnej telesnej teplote (teda po odčítaní 0,5 °C pri meraní teploty v zadočku) nad 37,8 – 38 °C podajte antipyretiká – lieky na zníženie horúčky (ibuprofen - Ibalgin, Brufen alebo paracetamol – Panadol, Paralen). Dodržujte dávkovanie liekov. Je možná kombinácia týchto dvoch liekov, ale nesmiete prekročiť maximálnu dennú dávku lieku. Účinok antipyretika nastúpi cca po 20 - 30 minútach . Najrýchlejšie účinkujú čípky. Tie nie sú vhodné pri hnačke. Účinný je však aj sirup, ten zas nepodávajte pri zvracaní.

Ak je telesná teplota vysoká – nad 38,5 °C a stúpa, nemôžete nečinne čakať a musíte znižovať telesnú teplotu aj iným spôsobom – zábalmi alebo vlažnou sprchou, pretože dieťa je ohrozené febrilnými kŕčami – kŕče spojené s bezvedomím z prehriatia tela.

Zábaly sa podávajú nasledovne: Pripravte si vedro so studenou vodou, namočte bavlnenú plienku, vyžmýkajte a obtočte mokrou plienkou trup dieťaťa - od krku po zadoček. Ak je plienka po 3 – 4 minútach teplá, znovu ju namočte do studenej vody a postup opakujte asi 6x, kým telesná teplota neklesne aspoň na 38,3 °C. Medzitým začne účinkovať aj liek proti horúčke. Dieťa neprikrývajte, na dolné končatiny mu oblečte ponožky, podkolienky, na ručičky môžete dať rukavičky. Horúčkou sa stiahnu cievy a v dôsledku toho sú nožičky a ručičky veľmi studené. Preto nikdy neochladzujte končatiny. Pri zábale dieťa plače, ale dieťaťu musíte pomôcť, takže vydržte!

Vlažná sprcha alebo vlažný kúpeľ je alternatívna metóda znižovania vysokej telesnej teploty. Je účinná a pre deti príjemnejšia.
Postupujte nasledovne: Pripravte dieťaťu kúpeľ ako zvyčajne, dieťa položte do vaničky, postupne pridávajte studenú vodu až je voda vlažná. Kúpeľ však musí trvať aspoň 5 -10 minút. Dieťa nesmiete nechať v kúpeli bez dozoru! Potom po osušení premeriate telesnú teplotu.

Pri podávaní zábalov a vlažnom kúpeli môže mať dieťa zimnicu – triašku, pretože rozdiel teploty rozhorúčeného telíčka (38,5 °C – 40 °C) a teploty okolitého prostredia – vody, izby (cca 23 – 25 °C) je vysoký. Triaška ustúpi s poklesom telesnej teploty dieťaťa.

Pri horúčkovitom ochorení Vám Vaša pediatrička môže predpísať sedatívum – liek, ktorý znižuje riziko febrilných kŕčov.

Podávajte dieťaťu vo zvýšenej miere tekutiny – materské mlieko, vodu, čaj, pretože dieťa stráca potením a horúčkou veľa tekutín. Ak je dieťa dostatočne zavodnené, moč má svetložltú farbu.

Zavádzanie príkrmov vo výžive dojčaťa

U dojčeného dieťaťa začíname s príkrmami od dovŕšeného 6. mesiaca. U dieťaťa s náhradnou mliečnou výživou začíname od dovŕšeného 5. mesiaca. Okrem veku však rozhodujú aj tieto skutočnosti:

  • dieťa je stále hladné, nestačí mu dojčenie 8-12 krát za deň alebo 900-1000 ml náhradnej mliečnej výživy u nedojčených detí
  • udrží hlavičku vo vzpriamenej polohe
  • sedí s oporou
  • je schopné prehĺtať hustejšiu stravu.

Začíname so zeleninovými príkrmami, ktoré majú neutrálnu chuť, nevyvolajú alergiu a dodávajú dieťaťu potrebné železo, minerálne látky, vlákninu. Zeleninový príkrm sa podáva v čase obeda.

Začíname s mrkvou, uvarenou v pare alebo podusenou v malom množstve vody. Mäkkú mrkvu zmixujeme na kašu, podávame čajovou lyžičkou 2 - 4 lyžičky (podľa chuti dieťaťa). Potom matka dieťa nadojčí alebo nakŕmi náhradnou mliečnou výživou. V mlieku je tuk, betakarotény z mrkvy sa s ním lepšie zužitkujú v čreve. Papanie hustejšej a novej stravy prináša pre dieťa nové chute, dieťa zvláda nové pohyby úst a jazyka.

O 4 dni pridáme už k známej mrkve zemiak. Postupujeme rovnako a zvyšujeme počet lyžičiek. Vždy po 4 dňoch pridávame 1 nový druh zeleniny - kaleráb, karfiol, kel, brokolicu, cuketu, patizón, tekvicu, pór.

Nevhodné zeleniny sú: rajčina, paprika, zeler, reďkovka, kyslá kapusta, chren. Strukoviny, petržlen, uhorky, baklažán, rajčiny ponúkneme deťom až v 1. roku.

Sledujeme ako dieťaťu zelenina chutí, či nemá bolesti bruška, či má primerané stolice. Ak mu nejaký druh zeleniny nechutí alebo ho bolí bruško, vynecháme ju a pokúsime sa ponúknuť ho znova neskôr. Objem zeleninového príkrmu – obeda – zvyšujeme až do 150-200 ml. Ak je objem väčší ako 100 ml, pridávame do hotového zeleninového príkrmu aj niekoľko kvapiek za studena lisovaného oleja: olivového, slnečnicového, ľanového, tekvicového. Tým dodáme dieťaťu aj polynenasýtené mastné kyseliny. Od 10. mesiaca môžeme namiesto oleja pridať do jedla maslo z kravského mlieka (1 kávovú lyžičku).

Po 2 týždňoch tréningu so zeleninovým príkrmom pridávame do jedla mäso z malých zvierat - kurča, morka, králik, najlepšie z domáceho chovu. Vhodné je aj teľacie mäso. Po dôkladnom umytí mäsa ho nakrájame na malé kúsky : na začiatku zavádzania mäsa 20 g , neskôr 35 g a zmrazíme. Pri varení obeda začneme variť najprv mäso, potom pridáme zeleninu a nakoniec zmixujeme. U väčších detí - od 8. - 9. mesiaca stačí roztlačiť príkrm vidličkou na jemnú kašu. Mäso podávame 4 x / týždeň. V 7. mesiaci môžeme začať podávať dieťaťu ½ žĺtka / stačí 2x / týždeň / do zeleninového príkrmu, vtedy do obeda nedávame mäso. Môžeme podávať mäso z našich sladkovodných rýb, starostlivo zbavené kostí! Mäso z morských rýb „dary mora“ sú nevhodné do 1. roka. Rovnako nevhodné je aj bravčové mäso pre vysoký obsahu tuku.

Žĺtok musí byť dokonale uvarený, aby sme vylúčili riziko salmonelózy, je však pre dieťa veľmi hodnotný vo výžive. Podľa nových odporúčaní imuno - alergológov sa vaječný bielok môže podávať už od 6.-7. mesiaca.

Dieťaťu stravu nesolíme (soľ zaťažuje obličky), neosladzujeme, nekoreníme. Až neskôr (cca v 8. - 9. mesiaci) sa do jedla môžu pridať bylinky: petržlen, pažítka, kôpor, drvená rasca. Na dochutenie môžete použiť inaktívne pivovarské kvasnice Tebi. Cibuľu, cesnak ako koreniny používame po 1. roku dieťaťa.

Dojčeným deťom vo veku 6 -7 mesiacov začíname dávať lepok – bielkovinu z niektorých obilnín. Podľa vyjadrenia imunológov je to najvhodnejšie obdobie z hľadiska zníženia rizika celiakie. V čase zavádzania zeleninových príkrmov pridáme do hotovej zeleninovej polievky 1 kávovú lyžičku detskej krupice alebo striedku z chleba a krátko povaríme. Dojčenie má ochranný účinok pri zavádzaní lepku. U čiastočne dojčeného dieťaťa + kŕmeného aj náhradnou mliečnou výživou podávame lepok už medzi 5. - 6. mesiacom, aby sme využili ešte ochranný účinok dojčenia.

Deťom, ktoré sú kŕmené náhradnou mliečnou výživou, podávame lepok tiež medzi 6.- 7.mesiacom. Lepok môže dieťa dostať aj v podobe chleba, rožka, cestovín, piškót bez bielka.

Polievky nezahusťujeme zásmažkou. Ak treba polievku zahustiť, pridáme nastrúhaný zemiak, ryžu, detskú krupicu alebo zátrepku z kukuričného škrobu.

Ak sa dieťa v noci často budí, je často dojčené, pridávame do výživy večernú kašu. Začíname s ryžovou kašou. Ryžu uvarenú do mäkka, zmixovanú alebo potlačenú na kašu zmiešajte s odstriekaným mliekom alebo náhradnou mliečnou výživou. Ak matka nemá večer dosť mlieka, môže sa do nemliečnej kaše pridať strúhané jablko, roztlačený banán, marhuľa, broskyňa z kompótu. Ak dieťaťu kaša chutí, môžete pripraviť kašu aj z iných obilnín – krupicovú, kukuričnú, ovsenú, pohánkovú, pšenovú.

Asi 1 mesiac po zavedení zeleninového príkrmu, t.j. od 7. – 8. mesiaca veku, pridávame do stravy v dopoludňajších hodinách ovocný príkrm. Podávame menej aromatické ovocie - jablko, hrušku, banán, marhuľu, broskyňu, čerešne, slivky, mirabelky, hrozno, melón červený, žltý, čučoriedky. Ak si dieťa začína zvykať na nový druh ovocia, je dobré prvé dni ponúknuť ovocie po krátkom podusení do mäkka, v podobe kompótu, detskej výživy. Tepelne spracované ovocie má menej alergénov. Ak dieťa toto ovocie znáša dobre, môžeme ho naďalej podávať už v čerstvom surovom stave a tak dodáme dieťaťu vitamíny. Pri strúhaní ovocia používame plastové strúhadlo. Dojčatám nad 8. - 9.mesiacov môžeme pridať v strave avokádo, napríklad ako nátierku na chlieb.

Citrusy a iné tropické ovocie: figy, datle, kivi, mango, papája, ananás nie sú vhodné pre dojčatá.

Drobné bobuľové ovocie – ríbezle, egreše, maliny, černice, / pre obsah zrniečok, šupiek / podávame dieťaťu až najskôr po 1. roku. Jahody, višne (pre riziko alergie) tiež najskôr po 1. roku.

Vlašské orechy, arašidy, mandle, sezam, ľan nesmieme podávať deťom do 3. roka pre vysoké riziko ich vdýchnutia a dusenia. Pomleté vlašské orechy, pomletý mak môžeme v podobe plniek, nátierok ponúknuť deťom od 1.roku.

Najvhodnejšie nápoje pre dojčatá sú: dojčenská voda (prevarená do 7.mes.), detský čaj, ovocná, zeleninová šťava (pripravená z ovocia a zeleniny, ktoré dieťa už jedlo).

Od 9. mesiaca môžeme dojčaťu podávať na olovrant jogurt, najlepšie biely probiotický , ktorý môžete vylepšiť pridaním ovocia. Tvaroh, syry, kravské mlieko sú do 12. mesiacov nevhodné pre príliš vysokú dávku bielkovín a solí.

Medom sladiť ovocnú, večernú obilninovú kašu, čaj môžete až po 1. roku života. Dieťa však netreba učiť na sladkú chuť. Kakao, čokoládu podávame až po 2. roku pre riziko alergie. Sladkosti, tyčinky, napolitánky, keksy nie sú zdravé.Vhodnejší je chlieb (nie biely, ani biele pečivo) napríklad Bevit, grahamový rožok, prípadne piškóty.

Do 3. rokov veku dieťaťa sú zakázané potraviny: huby, údeniny (všeobecne sú nezdravé), bravčové mäso.

Vhodné je používať čerstvé biopotraviny, ktoré by mali obsahovať menej dusičnanov, nemali by byť chemicky ošetrované, konzervované, hnojené. Vhodnejšie je používať mäso zvierat z voľného chovu.

Ak má dieťa sklon k chudokrvnosti, lebo sa vyčerpali zdroje železa, získané od matky v tehotenstve, sú vhodné tieto potraviny: šošovica, sója, fazuľa, tofu zo sóje, figy (po 1. roku), celozrnná ryža, celozrnná múka kel, ružičkový kel, špenát, pór, špargľa, trstinová melasa (ako sladidlo), slivky, marhule, hrozienka, strúhaný kokos.

Nikdy nepridávajte do stravy v jeden deň viac druhov novej zeleniny, ovocia, obilninu. Trávenie dieťaťa je vtedy viac zaťažené a v prípade alergie neviete zistiť, na ktorú potravinu dieťa alergicky zareagovalo.

Záverom chcem pripomenúť, že najchutnejšie je jedlo pripravené mamičkou doma v kuchyni. Len Vy najlepšie viete, čím dieťa kŕmite! Dieťa to určite ocení a bude pekne prospievať. Ak budete cestovať alebo ste veľmi zamestnané Vašimi deťmi, môžete využiť aj hotové dojčenské ovocné, zeleninové výživy, mliečne kaše z lekární a obchodu.

Odporúčania pri hnačke u detí

Úvodom niekoľko potrebných informácií:
Počet stolíc u zdravého dieťaťa závisí od veku, zloženia stravy a je individuálny pre každé dieťa. Novorodenci môžu mať stolicu 1-12 x / deň, dojčatá 4-5x / deň, niekedy len 1x / 7 dní, batoľatá a väčšie deti cca 1-3 x / deň.

Ak je stolica riedka až vodnatá, častejšia, objemnejšia ako zvyčajne, hovoríme o hnačke. Hnačky môžeme rozdeliť na akútne - náhle vzniknuté a chronické - dlhotrvajúce.

Akútne hnačky spôsobujú infekcie vírusmi, baktériami, plesňami, parazitmi, toxínmi z pokazených potravín/z baktérií, toxínmi z húb alebo diétna chyba, nevhodná kombinácia potravín, narušená bakteriálna rovnováha po užívaní antibiotík, alergie na niektoré potraviny. Akútna trvá najviac týždeň.

Chronická hnačka trvá niekoľko týždňov až mesiacov a sprevádza dlhotrvajúci zápal sliznice tenkého a hrubého čreva, môže byť príznakom alergie na bielkovinu kravského mlieka, celiakie, intolerancie laktózy a iných zložiek potravín. Ich vyšetrenie, potvrdenie diagnózy a liečba patrí do ambulancie gastroenterológa.

V hnačkovitej stolici môže byť prítomný hlien, nestrávené zvyšky stravy, krv. Môže mať zmenenú farbu, môže kyslo zapáchať, môže byť spenená (pre poruchu trávenia, kvasenie v čreve). Prítomnosť krvi treba oznámiť pediatrovi! Hnačkou dieťa stráca tekutiny, elektrolyty, čo môže viesť k dehydratácii a rozvratu vnútorného prostredia a poškodeniu všetkých orgánov! Čím je dieťa mladšie, tým je strata tekutín pre dieťa nebezpečnejšia. Hnačka môže byť aj sprevádzajúcim príznakom iných závažných ochorení - dýchacích ciest, močových ciest a obličiek, zápalu slepého čreva a iných ochorení čreva, preto ju nepodceňujte a vyhľadajte lekára!

Ako spoznáte, či je dieťa ešte dostatočne zavodnené? Sledujte počet pomočených plienok. Ak je počet nižší ako zvyčajne, napr. u dojčiat menej ako 6 plienok za 24 hod., treba zvýšiť príjem tekutín. Straty tekutín sa zvyšujú aj horúčkou, potením, zvracaním. Ak dieťa odmieta tekutiny, močí menej, treba ihneď vyhľadať lekára! Ten posúdi, či sú prítomné príznaky dehydratácie: znížené napätie kože, poklesnutá veľká fontanela u dojčiat na hlavičke, suché sliznice úst, jazyka, vpadnuté oči, kruhy okolo očí. Ďalšie príznaky: nafúknuté bruško, bledosť kože, skleslosť a nezáujem o okolie. Tieto príznaky sú však už veľmi závažné a nemali by sme čakať, kým sa rozvinú, preto treba dieťa vyšetriť pediatrom ihneď, ak sa stav nezlepšuje!

Ak dieťa močí dostatočne, strata hmotnosti je menšia ako 5%, dieťa nezvracia, pije a toleruje tekutiny, celkový stav dieťaťa nie je zmenený, môže sa liečiť v domácom prostredí.

Diétne odporúčania podľa veku

Novorodenec: dojčiť čo najčastejšie, ponúkať prevarenú dojčenskú vodu, podávať probiotické kvapky

Dojčené dojčatá do 6. mesiaca: dojčenie neobmedziť, medzi dojčením pridať ryžový odvar v dávke 50-100 ml podľa veku dojčaťa, ponúkať dojčenskú prevarenú vodu, probiotické kvapky

Dojčatá do 6 mesiacov, kŕmené náhradnou mliečnou výživou: vynechať 2 dávky mliečnej výživy a nahradiť ryžovým odvarom v dávke 50 - 100 - 150 ml podľa veku dieťaťa, kŕmiť dieťa bezlaktózovým mliekom (z príslušného druhu, ktoré dieťa pije, napr. Beba, Nutrilon, France lait…) alebo ak je nedostupné bezlaktózové mlieko, treba riediť mlieko, na ktoré je dieťa zvyknuté s ryžovým odvarom v pomere 1:1, ponúkať prevarenú dojčenskú vodu, podávať probiotické kvapky. Ak hnačka ustupuje, postupne treba pridávať viac mlieka a ryžový odvar vysadiť.

Dojčatá od 6 mesiacov a batoľatá (nad 12 mesiacov): dojčiť alebo ponúkať dietetické bezlaktózové mlieko, dojčenskú vodu, batoľatám aj neperlivú minerálnu vodu, slabý čierny čaj (čierny len pri hnačke, inak je pre deti nevhodný), probiotické kvapky, diétne potraviny: banán, jablkový kompót, ryža, zemiakové pyré (uvarené vo vode), mrkvovo – ryžové pyré alebo polievku, u starších dojčiat rožok, niekoľko piškót. Vylúčiť mliečne výrobky (lebo v dôsledku poškodenia sliznice čreva chýba enzým laktáza, ktorý štiepi mliečny cukor laktózu). V prípade zlepšenia kvality stolíc môžete postupne a pomaly pridávať chudé biele kuracie alebo morčacie mäso, neskôr aj kyslomliečne výrobky, naposledy pridať mlieko. Počas hnačky alebo aj iného ochorenia nepodávať dieťaťu novú potravinu.

V lekárni sú dostupné rehydratačné roztoky: WHO, Kulíšek, Biogaja plus a iné, ktoré doplnia dieťaťu po zriedení podľa návodu vodu, elektrolyty, glukózu, bikarbonáty.

Pre batoľatá a väčšie deti si môžete pripraviť rehydratačný roztok aj doma: do ½ l vody nasypte pol kávovej lyžičky soli, 3 kávové lyžičky cukru alebo Glukopuru – práškovej glukózy. Podobne je pre väčšie deti vhodná aj minerálna voda Fatra, do ktorej pridáte cukor alebo Glukopur.

Na liečbu hnačky starších dojčiat, batoliat, väčších detí je vhodný aj črevný adsorbent Smecta. Dávkovanie treba presne dodržať podľa návodu: deti do 1 roka: 2 x denne 1/2 sáčku do 50 ml čaju, deti od 1 do 2 rokov: 2 x 1 sáčik do čaju, deti nad 2 roky a väčšie: 3 x 1 sáčik do čaju

Pri rehydratácii sú nevhodné nápoje a potraviny s obsahom cukru : ovocné šťavy, sirupy, sladené nealko nápoje (obľúbená Coca cola), sladké keksy, pretože zhoršujú priebeh hnačky.

Užitočné informácie:

Približná denná potreba tekutín:
u novorodencov a dojčiat: 150 ml tekutín na 1 kg hmotnosti
u batoliat ( 12 mes.- 3 roky): 100 – 120 ml na 1 kg hmotnosti
predškolské deti: 70 – 80 ml na 1 kg hmotnosti
školské deti a dospelí: cca 1600 – 2700 ml na deň


Príprava ryžového odvaru: 25 g umytej ryže uvariť v 1 l vody, po vychladnutí spolu zmixovať.
Príprava mrkvového odvaru: 500g umytej očistenej pokrájanej mrkvy uvariť do mäkka v 1 l vody so štipkou soli. Po vychladnutí všetko spolu zmixovať.

Prevencia hnačky:

Mnohým vírusovým hnačkovým ochoreniam nezabránite, pretože sa rozširujú aj kvapôčkovou nákazou (vdychovaním vírusov). Iné sa rozširujú špinavými rukami, znečistenými potravinami ako napr. vírusová hepatitída – žltačka, bakteriálne, parazitárne hnačky. Ich výskyt však môžete znížiť dodržiavaním základných hygienických zásad pri príprave dojčenskej stravy, jedla, kvalitnou hygienou rúk rodičov pred prípravou jedla i hygienou rúk dieťaťa pred jedením, hygienou kuchynského riadu a dojčenských fliaš.

Používajte len prevarenú dojčenskú vodu pri príprave náhradnej mliečnej výživy, pripravujte vždy čerstvé mlieko a uvarené jedlo skladujte zakryté max. 1 deň v chladničke. Zeleninu, ovocie vždy starostlivo umyte, ošúpte. Mäso pripravujte na iných kuchynských riadoch ako ovocie a zeleninu. Mäso, žĺtok vždy dôkladne uvarte. Neponúkajte deťom konzervované mäso, údeniny, ktoré všeobecne nie sú zdravé a môžu byť rizikové aj z hľadiska infekcie. Deťom do 3rokov nepripravujte jedlo z húb.

Prevenciou rotavírusových hnačiek a infekčnej hepatitídy - žltačky je aj očkovanie.

Dúfam, že Vám pri liečbe Vášho dieťaťa pomôžu tieto rady a prajem mu skoré uzdravenie!

Zápcha u detí

Za zápchu považujeme menej časté vyprázdňovanie stolice ako 3 x za týždeň. Zápcha nie je choroba, ale príznak, ktorý sa ojedinele môže vyskytovať aj u zdravých detí alebo sprevádza niektoré ochorenia. ( nižšie uvedené ). Do úvahy však treba vziať nielen frekvenciu vyprázdňovania, ale aj konzistenciu stolice, vek dieťaťa, prípadne sprevádzajúce bolestivé pocity v konečníku pri vyprázdňovaní. Novorodenci majú stolicu cca 8 –12 x za deň, dojčatá (od 28 dní do 1. roka) 1 – 6x za deň, batoľatá (od 1. roka do 3. rokov) 1–3 x za deň, staršie deti a adolescenti 1 –3 x za deň.

Príčiny zápchy sú rôzne. Môžu byť spôsobené ochorením čreva, žliaz s vnútornou sekréciou, metabolickými a nervovo–svalovými ochoreniami. Najčastejšími príčinami sú však porucha psychiky a nesprávne stravovanie. Aj novorodenci, dojčatá môžu mať ojedinele stolicu 1 x za 1 –7 dní. Ak však dieťaťu odchádzajú vetry, nemá bolesti bruška, správa sa ako zvyčajne, je spokojné, netreba sa znepokojovať. Dieťaťu ponúknite viac tekutín, prevarenej dojčenskej vody, harmančekový čaj, prípadne aj probiotiká. Ak táto rada nepomôže, poraďte sa s Vašim pediatrom. Dojčatá kŕmené náhradnou mliečnou výživou trpievajú častejšie na zápchu.

U batoliat a u detí predškolského veku môžu nastať ťažkosti s pravidelným vyprázdňovaním stolice po nástupe do kolektívu, pri zmene prostredia, na prázdninách mimo domova... Treba dieťaťu vypestovať návyk na pravidelné vyprázdňovanie stolice. Na tento „rituál“ si treba nájsť dosť času. Rodičia a dieťa by nemali byť ráno v časovom strese, mali by byť trpezliví a pokojní. Ráno môže dieťa vypiť pohár vlažnej vody, staršie deti a mladiství aj pohár Vincentky. Po 15 minútach sa dieťa môže naraňajkovať a pokúsi sa vyprázdniť sa. Ak sa tento „rituál“ nestihne vykonať doma, dieťa môže mať zábrany v škôlke a škole, potláča nutkanie na prirodzený reflex vyprázdňovania stolice. Zápchu ešte zhoršuje nízky príjem tekutín v škôlke, škole, konzumácia bezzvyškovej stravy, sladkostí.

Liečba pozostáva z úpravy životosprávy – zlepšenie kvality a zloženia stravy, duševná podpora a pohybová aktivita. Ak to nestačí, treba pridať po vyšetrení dieťaťa pediatrom alebo špecialistom odporučené prírodné liečivá a lieky.

Dieťaťu treba zabezpečiť dostatok tekutín – voda, neprisladzované ovocné šťavy, cviklová šťava, ovocné čaje, harmančekový čaj, u starších detí neperlivá minerálka. Pre všetky deti je nevhodný čierny čaj.

Do stravy treba pridať potraviny s vysokým obsahom vlákniny – ovocie so šupkou: jablko, hruška, hrozno, figy, slivky, marhule, broskyne, zo zeleniny: kapusta, kel, brokolica, cvikla, zeler, cuketa, rebarbora (len väčšie deti v primeranom množstve), strukoviny, ďalej celozrnné pečivo a chlieb, celozrnné cestoviny, musli, nelúpaná ryža, pšeno, pšeničné, ovsené vločky. Vhodné sú kyslomliečne výrobky – jogurty, mliečny zákvas, kefír, žinčica, ktoré obohacujú stravu o probiotické baktérie. Denne by malo dieťa zjesť misku ovocia a misku zeleniny. Treba obmedziť sladkosti, čokoládu, , banány, lúpanú bielu ryžu, biele pečivo a biely chlieb.

Významná je psychická podpora zo strany rodičov, pokojná trpezlivá atmosféra ráno pred odchodom do škôlky, školy. Dieťa treba chváliť za každý úspech a povzbudzovať ho.

Dieťa by malo mať dostatok pohybu. Prospešný je pobyt na čerstvom vzduchu. Starším deťom prospieva každý šport, ale najmä beh, gymnastika, joga.

Dôležité je predchádzať zápche, pretože môže mať závažné následky – vznik malých trhliniek na sliznici konečníka, ktoré sú veľmi bolestivé a vznik hemoroidov (zlatej žily) u starších detí a adolescentov. Dieťa sa potom ešte viac bráni vyprázdneniu stolice a stav sa len zhoršuje. Preventívne môže rodič pred vyprázdnením tvrdej stolice natrieť kožu a sliznicu konečníka masťou s jekorisovým olejom.

Ak trvá zápcha dlhodobo, môže nastať stav, že dieťa má zdanlivo hnačku, rodič pozoruje pošpinenú spodnú bielizeň. Nejedná sa v skutočnosti o hnačku, ale keďže dieťa už nepociťuje nutkanie na stolicu, okolo tvrdej stolice vyteká samovoľne riedka stolica. To je už vážny následok zápchy.

Liečba zápchy liečivami by mala byť krátkodobá (1–2 týždne). Patrí do rúk pediatra, ktorý po rozhovore s rodičmi a vyšetrení dieťaťa môže odporučiť nasledovné liečivá: laktulózový sirup, ktorý zabezpečí mäkšiu stolicu. Je dostupný v lekárni.

Po konzultácii s pediatrom sa môžu jednorazovo podať čapíky – glycerínové alebo Fenolax. Nevstrebávajú sa a vyvolávajú nutkanie na stolicu. Na podobnom princípe pomáha aj Easylax – harmančekovo- ibištekové glycerolové preháňadlo v rektálnom dávkovači. Dávka sa určuje podľa veku.

Do stravy detí môžete pridať prírodnú vlákninu zo semien indickej rastliny – Psylium, ktorá sa nevstrebáva. Pri zaručenom dostatočnom príjme tekutín v čreve napučí a zlepší konzistenciu stolice, zmäkčí ju. Ak dieťa pije málo tekutín, môže viac škodiť ako pomôcť.

Lisované sušené figy, list a plod senny – Regulax kocky, kvapky nie sú vhodné pre deti, lebo sú návykové a môžu vyvolať až hnačky so stratou minerálov.

Upozornenie! Nikdy nepoužívajte liečivá – preháňadlá pri akútnej brušnej bolesti alebo pri bolesti brucha neznámej príčiny! Poraďte sa so svojim pediatrom! Ak zápcha napriek úprave životosprávy, denného režimu neustúpi, pediater odporučí dieťa na vyšetrenie k špecialistovi – chirurgovi, gastroenterológovi, ktorí vylúčia prípadnú vrodenú vývojovú chybu čreva alebo iné choroby.

Deti v lete

Konečne je tu leto a rodičia sa tešia, že môžu s deťmi tráviť vonku viac času. Aby bol pobyt v letnej prírode pre deti a rodičov príjemný, aby priniesol všetkým oddych, veľa zážitkov a radosti bez zdravotných následkov, treba dodržať niektoré zásady.

1.   Opaľovanie

Pre všetky vekové skupiny platí: slnečné žiarenie pôsobiace na kožu medzi 11. a 15.hodinou je nebezpečné, hlava má byť chránená šatkou, čiapkou so šiltom, klobúkom, ktoré chránia aj tvár ( u malých detí aj s ochranou šije), oči treba chrániť kvalitnými slnečnými okuliarmi ( ak ich dieťa toleruje), používať opaľovacie prostriedky s ochrannými faktormi a dbať na dostatočný prísun tekutín. Dojčatá a batoľatá sa nesmú opaľovať. Kým je dieťa malé, väčšinu času strávi v kočíku. Je vhodné používanie slnečníka na kočíku. Kočík umiestnite do tieňa tak, že celé telo dieťaťa je v tieni. Dieťa by malo byť len ľahko oblečené, občas ho môžete vyložiť na podložku (v tieni), povyzliekať donaha a prípadne osviežiť utierkou navlhčenou vodou. Väčšie deti nezabúdajte natierať opaľovacími prostriedkami s vysokými faktormi (30-50) opakovane, lebo voda a pot účinok ochranných krémov znižuje. V súčasnosti je dostatok kvalitných opaľovacích prostriedkov pre deti. Pre najmenšie deti a alergikov sú vhodnejšie opaľovacie prostriedky s fyzikálnym filtrom. Slnečné žiarenie je dôležité pre tvorbu vitamínu D v koži. 10 minútový pobyt na slnku je dostatočný na vytvorenie celodennej dávky a preto dlhšie vystavovanie kože slnečnému žiareniu prináša viac škody ako úžitku. Príliš dlhý pobyt na slnku môže byť príčinou úpalu a dokonca aj bolestivých popálenín kože I.- II. stupňa.

2.   Pitný režim

V lete treba dbať najmä na pitný režim. Najmenšie deti totiž nepociťujú smäd, nevedia ho dať najavo a rýchlo sa môžu dehydratovať (strácajú tekutiny). Väčšie deti zasa v „zápale aktivít“ pocit smädu ignorujú. Piť treba počas celého dňa, teda často a nie veľa naraz. Potreba tekutín závisí od veku, od cca 1 litra u dojčiat až do 2 litrov u väčších detí. Tieto čísla sú len orientačné, lebo zvýšené množstvo tekutín je potrebné napr. pri zvýšenej fyzickej záťaži, horúčke, hnačke...Menej tekutín stačí, ak dieťa konzumuje ovocie, melón s vysokým obsahom vody. Na pitie je vhodná čistá nesladená nesýtená voda. Výlučne dojčené deti vodu nepotrebujú, len v prípade extrémnych horúčav je možné dieťa osviežiť niekoľkými lyžičkami vody. Pre väčšie deti sú vhodné aj ovocné čaje, riedené čerstvé ovocné alebo zeleninové šťavy. Absolútne nezdravé sú ochutené, sladené, kolové limonády. Podieľajú sa na vzniku obezity u detí a podporujú tvorbu zubných kazov. Strava v lete by mala obsahovať čo najviac čerstvej zeleniny a ovocia. V lete sa treba vyhýbať ťažkým, smaženým jedlám ako aj jedlám, ktoré rýchlo podliehajú skaze( majonézy, šaláty majonézové) a mohli by byť zdrojom baktérií spôsobujúcich tráviace ťažkosti. Zmrzlina k letu patrí, ale jej konzumácia by mala byť striedma. Pre deti do 1 roka je nevhodná.

3.   Úrazy

V lete stúpa počet úrazov u detí. Rodičia sú za svoje deti zodpovední, preto by mali predvídať rôzne nebezpečné situácie, predchádzať im a chrániť deti pred úrazmi. Pokiaľ pôjde len o drobné úrazy – drobné rezné ranky, odreniny, rodičia ošetrenie zvládnu a prázdninové aktivity môžu pokračovať. Každú ranu treba dôkladne umyť pod prúdom tečúcej vody (studená voda má čiastočne aj analgetický účinok - tlmí bolesť). Potom ranku prelejte peroxidom vodíka alebo postriekajte dezinfekčným prostriedkom (ktorý by sa mal v každej rodine s deťmi nachádzať). Následne ranu prekryte náplasťou prípadne obväzom. Ak je rana väčšia a stále krváca, prekryte ju sterilnými štvorcami (dostať kúpiť v lekárni), stiahnite elastickým obväzom a vyhľadajte odbornú pomoc v chirurgickej ambulancii. V prípade pádu, udretia hlavy alebo končatín treba byť obozretný aj v prípade, že žiadna krv netečie. Pri úraze hlavy je nevyhnutná návšteva lekára, ak dieťa bolo čo i len krátko v bezvedomí, je malátne, spavé, zvracia alebo má pocit na zvracanie. Pri udretých končatinách treba absolvovať odborné vyšetrenie, ak je obmedzená pohyblivosť, výrazný opuch, bolestivosť, prípadne hematóm (modrina). Platí, že lepšie jedno „zbytočné“ vyšetrenie ako dlhodobé riešenie následkov z premeškania primeranej liečby.

4.   Hmyz a uštipnutie hmyzom

Hmyz patrí k nástrahám leta, proti ktorým sa treba chrániť, lebo okrem nepríjemných štípancov od komára deti ohrozujú aj bolestivejšie uštipnutia osou alebo včelou, uhryznutie kliešťom, pri ktorom sa môžu preniesť vážne ochorenia. Repelenty nepoužívajte pre deti do 3 mesiacov. Pred hmyzom ich chráňte používaním sieťok na kočík, prípadne zavesením náramkov proti hmyzu na kočík (odpudzujú hmyz, niektoré sú z prírodných materiálov). Pri dlhšom pobyte v prírode - pikniky, prechádzky v lese, je potrebné u väčších detí použiť repelenty. Hmyz priťahuje výrazne farebný alebo voňavý odev, preto deťom obliekajte svetlé alebo biele oblečenie, pri praní nepoužívajte aviváž. Zvlášť obozretní buďte pri pití a konzumácii jedla, nápoje držte v uzavretých fľaškách, jedlo nenechávajte odkryté. Pred pitím a jedením sa presvedčte, či neobsahujú hmyz. Miesto uštipnutia zvyčajne stačí natrieť chladivým gélom. Ak je opuch a začervenanie výraznejšie, použite gél s obsahom antihistaminika (Fenistil gél dostať v lekárni bez predpisu lekára) alebo homeopatický gél Dapis. Uštipnutie osou alebo včelou je bolestivejšie a môže byť nebezpečné, pokiaľ je postihnutá osoba alergická na uštipnutie. Vtedy treba postihnuté miesto chladiť, podať celkove lieky proti alergii (poradí pediater)a urýchlene vyhľadať lekársku pomoc. Ak je dieťa alergické na uštipnutie osou, včelou, požiadajte imuno-alergológa o predpis liekov . Pri uštipnutí včelou v rane ostáva žihadlo, ktoré je potrebné čo najskôr odstrániť a následne miesto ošetriť. Ak dieťa nie je na uštipnutie hmyzom alergické, môžete využiť aj domáce recepty na ošetrenie - octový obklad , krúžok cibule priložený na ranu, studený obklad. Uhryznutie kliešťom nie je bolestivé, ale môže byť nebezpečné, lebo kliešť môže prenášať kliešťovú encefalitídu ( zápal mozgu ) a lymskú boreliózu. Najúčinnejšou obranou proti kliešťovej encefalitíde je očkovanie, ktoré pozostáva z troch dávok a môžu ho absolvovať deti už od 1,5 – 2 rokov. Ak sa chystáte s deťmi na dlhší pobyt do prírody najmä do lesa, kožu treba chrániť oblečením s dlhým rukávom, dlhými nohavicami, vyššími topánkami, repelentmi. Po návrate dieťa prezlečte, osprchujte, dôkladne skontrolujte kožu. Prisatý kliešť sa musí rýchlo odstrániť, pretože aj dĺžka prisatia je pre prenos ochorenia dôležitá. Miesto prisatia dezinfikujte dezinfekčným prostriedkom, nepoužívajte oleje, masti. Na odstránenie kliešťa je vhodné použiť špeciálnu pinzetu, ktorá zabezpečí, že kliešť bude vybratý celý. Ak sa Vám nepodarí odstrániť celého kliešťa, navštívte pediatra alebo chirurga. Miesto poranenia znovu vydezinfikujte a sledujte. Začervenanie väčšie ako 1cm okolo vpichu alebo v blízkom okolí uhryznutia kliešťom treba ukázať lekárovi. Plošné začervenanie sa môže objaviť aj niekoľko dní až 1 – 2 týždne po vybratí kliešťa. Ak sa 1-2 týždne po uštipnutí kliešťom vyskytnú bolesti hlavy, zvracanie, svetloplachosť, príznaky podobné chrípke, navštívte lekára.

5.   Kúpanie

Deti takmer bez výnimky milujú kúpanie a leto je ideálny čas, aby si ho užili. Deti do roka by sa nemali kúpať v termálnej vode. Ohrozuje ich prehriatie v príliš teplej vode a zvýšené riziko infekcií v plaveckých bazénoch, v prírodných jazerách. Rodičia by sa mali informovať na úroveň hygieny príslušného kúpaliska, výcvikového bazénu, prípadne sledovať správy Úradu verejného zdravotníctva o bezchybnosti vody v príslušnom jazere. Najzdravšie je kúpanie v morskej vode, kde je riziko infekcie minimálne. Pobyt pri mori sa odporúča alergikom ako aj deťom s kožnými ochoreniami. U malých detí treba dať pozor na podchladenie, ak morská voda ešte nie je dostatočne zohriata. Treba zabezpečiť ochranu pred slnečným žiarením. Kurzy plávania odporúčame už dojčatám od 5.-6. mesiaca, keď majú podané 2 dávky základných očkovaní a tiež naštartovanú vlastnú imunitu. Kurzy plávania absolvujú vo vybraných zariadeniach pod odborným dohľadom rehabilitačného pracovníka. Plávanie dojčiat významne prispieva k správnemu vývoju dieťaťa. Plávanie posilňuje fyzickú zdatnosť, imunitu, odolnosť, zabraňuje deformitám chrbtice. Preto ho odporúčame deťom v každom veku.

6.   Cestovanie

Cestovanie patrí v súčasnosti k bežnému životu počas celého roka. Často sa presúvajú celé rodiny na veľké vzdialenosti, z pracovných dôvodov, za oddychom a poznaním. Napriek tomu, že dopravné spoločnosti (letecké, vlakové) sú rodinám s deťmi ústretové, cestovanie na dlhšie trasy deťom do 3 mesiacov neodporúčame. Pri každom druhu prepravy treba prihliadať na bezpečnosť dieťaťa. V aute musí byť počas celej cesty pripútané v sedačke určenej jeho veku. Počas jazdy by nemalo piť ani konzumovať jedlo, aby nedošlo k zvracaniu, nevoľnosti alebo dokonca k duseniu. Treba zabezpečiť krátke prestávky, počas ktorých sa dieťa napije tekutiny, prebehne na čerstvom vzduchu. Ak chcete dieťa počas jazdy zabaviť, púšťajte mu obľúbené rozprávky, pesničky alebo sa rozprávajte. Malým deťom nedávajte hračky, ktorými si môžu ublížiť napríklad pri prudkom brzdení. Pozeranie filmu počas jazdy môže u starších detí spôsobiť kinetózu (nevoľnosť z cestovania). Ak v aute používate klimatizáciu, teplota by mala byť nižšia maximálne o 5 stupňov oproti vonkajšej teplote. V lietadle dojča zvyčajne sedí na kolenách matky počas vzlietania a pristávania. Vtedy je vhodné dieťa dojčiť alebo mu podať fľašku, aby sa predišlo zvýšenému tlaku v uškách. Starším deťom stačí cmúľať cukrík alebo žuť žuvačku. Ak dieťa trpí nevoľnosťou z cestovania podajte mu pred cestou Kinedryl (vhodný pre deti od 2 rokov) alebo homeopatický liek Cocculine (vhodný aj pre deti do roka rozpustený vo vode), ktorý sa podáva večer pred cestou a v deň cesty. Myslite tiež na to, že letiská a lietadlá sú klimatizované, preto nezabudnite dieťaťu dať svetrík, čiapku, tenkú prikrývku. O tom, čo je možné vziať do lietadla (najmä množstvo nápojov a jedla pre dieťa) je vhodné sa vopred informovať u príslušnej leteckej spoločnosti.

Chorobnosť detí v letných mesiacoch je nižšia. Súvisí to s tým, že deti sa menej stretávajú v kolektívoch, väčšina rodín cestuje na dovolenky, deti k starým rodičom. V lete často liečime hnačky po pobyte v zahraničí, infekcie súvisiace s kúpaním. Je to obdobie zvýšenej úrazovosti u detí, ktoré majú viac voľného času a bohatú fantáziu. Rodičia musia vedieť ako ich deti trávia voľný čas cez prázdniny. Je dobré deťom zabezpečiť program primeraný veku, keď budú tráviť čas v kruhu rovesníkov a pod dozorom dospelej osoby. Nezaškodí si s deťmi zopakovať zásady bezpečného bicyklovania, korčuľovania, plávania. Všetci chceme, aby leto bolo časom oddychu a príjemných zážitkov a nie spomienok na neradostné chvíle strávené v nemocnici.


Cestovná lekárnička:

Lieky proti horúčke:
    Paracetamol (Paralen čípky, tablety)
    Ibuprofen (Nurofen, Brufen)
Lieky predpísané špecialistom
Ophthalmo- Septonex kvapky do očí
Burow octanové kvapky do uší
Probiotiká
Carbosorb pri hnačke u väčších detí
Octanová masť
Obväz, elastický obväz, leukoplast, sterilné štvorce na ranu, dezinfekčný roztok na ranu
Peroxid vodíka – na výplach rany
Opaľovací krém, mlieko s F 30-50
Panthenol spray ( na podráždenú kožu po opaľovaní)
Repelent

Vypracovala MUDr. Görcsová